ABC dotacji
Na co mogę uzyskać dofinansowanie?
Wszystko zależy od konkretnego konkursu, jednak najczęściej dotyczą one wsparcia w następujących działaniach:
- prowadzenie zajęć sportowych,
- przeprowadzenie turniejów sportowych,
- szkolenie trenerów,
- doposażenie w zakresie sprzętu sportowego,
- budowa obiektu sportowego.
Jak skutecznie napisać wniosek?
Przystępując do pisania wniosku warto zapoznać się z regulaminem, który zawiera najważniejsze zasady. Bardzo istotne jest, aby nasze zaplanowane działania mieściły się w ramach czasowych trwania projektu, a także były oferowane do konkretnej grupy odbiorców. Nieodzownym elementem jest spójność oferty z wymaganiami konkursowymi. Nasze działania zaplanowane w ramach przyszłego zadania powinny być szczegółowo opisane, a także zawierać najistotniejsze informacje. Nieodzownym elementem jest także poprawność obliczeń szacowanych kosztów, która świadczy o spójności wniosku,
Jakie są kryteria punktacji w konkursach?
Każdy konkurs posiada odmienne kryteria punktacji, jednak pisząc wniosek należy pamiętać aby nasze zadanie było zgodne z regulaminem konkursu. W przypadku nowych organizacji bardzo istotne jest aby wniosek był napisany w sposób poprawny (rachunkowo oraz stylistycznie), a także przemyślany – tzn. brak w nim wewnętrznych sprzeczności. W programach bardzo często są oceniane takie kryteria jak:
- doświadczenie w realizacji podobnych zadań publicznych,
- ilość uczestników,
- poprawność rachunkowa,
- zgodność z celami zadania.
O czym należy pamiętać pisząc ofertę?
Pisząc ofertę należy zwracać uwagę na spójność zaplanowanych zadań – zwłaszcza co do terminów realizacji zadania oraz harmonogramu. Zaplanowane zadania należy szczegółowo opisać, tak aby były zgodne z regulaminem konkursu.
Jakich błędów należy unikać?
Przede wszystkim najistotniejsze są wymagania formalne, gdyż jeśli nasz wniosek nie zostanie pozytywnie oceniony, wtedy nie nastąpi ocena merytoryczna wniosku. Jednym słowem – nawet jeśli napiszemy świetną ofertę lecz nie spełnimy wymogów formalnych, wtedy cały nasz wysiłek zostanie zniweczony.
Najczęstsze błędy:
- podpisanie oferty przez nieuprawnione osoby (np. niezgodnie z KRS),
- nieprawidłowy termin realizacji zadania (wykraczający poza wskazany termin),
- napisana oferta przez podmiot, który nie może się ubiegać o dane dofinansowanie (np. z uwagi na formę prawną).
Jak rozliczyć projekt?
Tak naprawdę rozliczenie projektu rozpoczyna się już od pierwszego dnia realizacji projektu. Wskazać należy iż realizując projekt należy dopełnić wszelkich formalności, aby móc rozliczyć projekt po jego zakończeniu (np. zawarcie umów cywilnoprawnych oraz zgłoszenie tych osób do ZUS).
Po zakończeniu realizacji zadania należy sporządzić sprawozdanie końcowe, w którym opiszemy wszelkie działania podjęte w trakcie przebiegu projektu. Kolejnym elementem jest sporządzenie rozliczenia finansowego wraz z wykazem faktur.
Następnie wysłane przez nas dokumenty podlegają weryfikacji od strony merytoryczno-finansowej przez podmiot organizujący konkurs.
Czy wnioski o dofinansowanie mogą składać także nowe podmioty?
Nie jest to wykluczone, jednak podejmując decyzję o aplikowaniu w danym konkursie warto przeczytać dokładnie wymagania jakie stawiane są odnośnie do podmiotów uprawnionych do składania ofert. Niektóre konkursy posiadają restrykcje co do czasu utworzenia podmiotu – jak np. w Rządowym Programie „Klub”, gdzie mogą aplikować organizacje, które funkcjonują minimum 3 lata.
Jakie dokumenty są wymagane?
W ogłoszeniu o konkursie wskazane są załączniki, które należy dołączyć do wniosku.
Jednak najczęściej będą to:
- sprawozdanie finansowe,
- sprawozdanie merytoryczne,
- KRS lub odpis z właściwej ewidencji,
- statut,
- oświadczenie o zgodności dokumentów.
Oczywiście nie jest to zamknięty katalog dokumentów, lecz takie załączniki są najczęściej wymagane.